Cyklostezka pro dětská kola ze Zvolena do Banské Bystrice

Dnes vám doporučíme rodinnou cyklotrasu na Slovensku, která vede po staré cestě ze Zvolena do Banské Bystrice podél řeky Hron. Prochází přes lázeňské město Sliač a okolo dřevěného kostelíku v Hronseku, který je zapsán v Seznamu světového dědictví UNESCO.

Nenáročná odpočinková cyklostezka v délce 21 km vede po asfaltové silnici i po lehkém terénu. Trasa je podél řeky Hron - Zvolen, sídliště Podborová - Sliač - Velká louka - Hronsek - Vlkanová - Banská Bystrica (část Radvaň). Převýšení činí 50 m.

Co ukázat dětem na trase

Zvolen

Ve městě se nachází mnoho památek. Dominantou je Zvolenský zámek (po rekonstrukci) na náměstí, které patří k největším na Slovensku (délka 400 m). Souběžně s ním vede krátká cesta pro cyklisty. Na začátku náměstí se nachází památník SNP ve tvaru Valašky, ze kterého můžete vidět rovnou na Evangelický kostel sv. Trojice z 19. století. Uprostřed náměstí je pomník padlým vojákům Sovětské armády a na konci římsko-katolický kostel sv. Alžběty z 13. století.

Dřevěný kostelík v Hronseku

Evangelický kostel byl postaven v roce 1726. Je zasazen do nádherného prostředí košatých líp.Má 1100 míst k sezení a na jeho postavení nebyl potřebný ani jeden kovový hřebík. Celý kostel je postaven ze dřeva. Kostel byl v roce 2008 zapsán do UNESCO a prohlídka je denně od 10 do 17 hodin.

Banská Bystrica

Centrum Banské Bystrice tvoří Náměstí SNP, které ohraničují honosné měšťanské domy (nejvýznamnější: Beniczkého a Thurzův dům). V horní části se nachází hodinová věž z roku 1552, odkloněná přes 60 cm doleva od vodorovné osy. Kdysi byla i strážní věží. Kostel sv. Františka Xaverského z roku 1715 je duplikát kostela II Gesu v Římě. Dvě věže v přední části vznikly v roce 1844. V kostele je mnoho hodnotných památek. Pěší zóna z náměstí pokračuje ke kostelu sv.Alžběty a domu, ve kterém vyhlásili sedmihradského knížete Bethlena za uherského krále.


Publikováno: 7. 7. 2016